Archlinux na serwer

Arch Linux to niezależna, tworzona pod architektury i686 / x86_64, dystrybucja GNU/Linuksa, przeznaczona dla średniozaawansowanych i zaawansowanych użytkowników. Oryginalnie wzorowana na pomysłach dystrybucji CRUX Linux. Rozwój Archa koncentruje się na równowadze minimalizmu, elegancji, nowoczesności i poprawności kodu. Pierwsza wersja 0.1 (Homer) została wydana 11 marca 2002 roku. Dystrybucja ta doskonale nadaje się na serwer każdego typu.

Co to jest serwer?

Zasadniczo serwer to komputer, który uruchamia usługi, które obejmują klientów pracujących w zdalnych lokalizacjach. Wszystkie komputery korzystają z pewnego rodzaju usług, na przykład: gdy używasz Arch jako pulpitu, będziesz miał uruchomioną usługę sieciową do połączenia z siecią. Serwer będzie jednak uruchamiał usługi angażujące klientów zewnętrznych, na przykład: serwer WWW będzie uruchamiał stronę internetową do przeglądania przez Internet lub w innym miejscu w sieci lokalnej.

Serwery Rack

Szafy serwerowe są przeznaczone przede wszystkim do montowania serwerów w różnych typach (takich jak serwery montowane w szafach lub serwery kasetowe). Chociaż są one przeznaczone głównie do przechowywania serwerów, niektóre z nich są przeznaczone do przechowywania innych komponentów, takich jak:

  • Sprzęt sieciowy
  • Sprzęt telekomunikacyjny
  • Systemy chłodzenia
  • UPS

Każda szafa jest zazwyczaj prefabrykowana z gniazdami do podłączenia kabli elektrycznych, sieciowych i internetowych. Regały centrów danych są tworzone przy użyciu systematycznego projektu i są klasyfikowane na podstawie ich pojemności lub liczby pól – w zasadzie ilości sprzętu, który mogą pomieścić. Producentem szaf metalowych służących do montażu serwerów jest firma Radiolex i swojej ofercie https://radiolex.pl/kategoria-produktow/szafy-sterownicze/ posiadaj wiele produktów w wielu opcjach oraz rozmiarach.

Najczęstszą decyzją o wykonaniu serwerowni jest momentem, do którego firma dorasta w czasie swojego „życia”. Przy okazji konieczna jest poważna rozbudowa zasobów informatycznych firmy, między innymi serwerów. Dział sprzedaży, dział handlowy, kadry, magazyn i logistyka – to części każdego przedsiębiorstwa, które wymagają systemów komputerowych do najlepszej i skutecznej pracy.

Po jakimś czasie nie wystarczają pojedyncze serwery umieszczane w różnych lokalizacjach i trzeba zdecydować o budowie serwerowni. Z reguły zaczyna się od usługi kolokacji istniejącym  data center, a ostatnim etapem jest budowa własnej serwerowni o rozmiarze zależnym od potrzeb. Postanowienie o wybudowaniu prywatnej serwerowni to z reguły zależy od budżetu,  a przede wszystkim formalności.

W przypadku dopasowania pomieszczeń w istniejących już wcześniej budynkach, na potrzeby wykonania serwerowni, konieczne jest wykonanie odpowiedniego projektu budowlanego tego obiektu. Projekt wymagany jest przez Polskie prawo. Otrzymanie oficjalnego pozwolenia jest wymagane polskim prawem i w przypadku pożaru lub katastrofy budowlanej, właściciel firmy może mieć bardzo poważne problemy prawne, w sytuacji gdy takiego pozwolenia by nie posiadał.

Ważną  częścią jest dopracowany i szczegółowy projekt budowlany, obejmujący zagadnienia począwszy od obliczeń konstrukcyjnych, podłogi technicznej, schematu zasilania, przez analizę przeciwpożarową, projekt systemu klimatyzacji precyzyjnej, gaszenia gazem obojetnym, a skończywszy na określeniu i wytyczeniu dróg ewakuacyjnych.